Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Ergen beslenmesi
Ergenlik dönemi bireylerin fiziksel görünümlerini en fazla önemsedikleri dönemdir. Bu dönemde hormonal değişimler fiziksel değişiklikleri de beraberinde getirir. Bu sürecin en sağlıklı şekilde geçirebilmesi için ergenlik döneminde bir diyetisyen eşliğinde beslenme programı belirlemek Çok Önemlidir.

Ergenlik çağında büyüme hızlıdır. Hızlı büyüme ve gelişme ise enerji ve besin öğelerine ihtiyacı arttırır. Gencin artan ihtiyaçlarının karşılanmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların bir bölümü gencin yaşam şekliyle, bir bölümü ise bilinçsizlik nedeniyle kazanılan hatalı alışkanlıklarla ilgili olabilir. Sorunların giderilip, gencin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayacak beslenme koşullarına kavuşturulmasında ve ileriki yaşamında sağlığını olumlu etkileyecek alışkanlıkların kazandırılmasında aileye, okula ve toplumun diğer kurumlarına önemli görevler düşmektedir.

Özel Doğuş Hastanesi Beslenme ve Diyetetik departmanı ergenlik dönemindeki gençlerin bireysel özellerine uygun, kişiye özel beslenme programı belirleyerek, bu sürecin bedensel ve psikolojik olarak en sağlıklı şekilde geçirilmesini hedeflemektedir. Ergenlik döneminde ideal kiloya ulaşıp onu korumak ileriki yaşlardaki sağlık problemlerinin önüne geçer.