Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Kilolu Çocuk Beslenmesi
Çocukluk döneminde kilolu olan çocuklar son derece sevimli görünseler de bu durum onların sağlıklarını derinden etkiler. İleride ciddi sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi için çocukluk döneminin ideal kilo aralığında geçmesi çok önemlidir

6-7 yaşında olan bir çocuğun besin gereksinimi kilosuna, boyuna, cinsiyetine, sağlık durumuna, fiziksel aktivite düzeyine ve genetik özelliklerine göre değişmektedir. Genel olarak okula başlayan çocukların enerji gereksinimlerinin %55-60’ının karbonhidratlardan, %12-15’inin proteinlerden, %25-30’unun ise yağlardan karşılanması ideal sayılabilir.
2 yaş sonrası çocuklar için ortalama ideal kilo hesaplaması Yaşx2+8 formülüyle, ortalama boy uzunluğu ise Yaşx6+77 formülüyle, enerji ihtiyacı ise yaşx10+1000 formülüyle hesaplanır.

İdeal kilonun üzerindeki çocukların bedensel ve psikolojik gelişimlerinin sağlıklı olarak ilerleyebilmesi için sağlıklı kiloya ulaşmaları çok önemlidir. Özel Doğuş Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Birimi çocuğunuzun gelişimi için en uygun beslenme programının belirlenmesinde yardımcı olur. Sağlıklı beslenme programını eğlenceli fiziksel aktivitelerle destekleyip, çocuğunuzu oyuna yönlendirirseniz hızlı bir biçimde ideal kilosuna ulaşacaktır.