Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Okul Çağı Çocuk Beslenmesi
Öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile sağlıklı beslenmeleri de çok önemli bir husustur. Okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına destek olmak gerekir.

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.

Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar.

Özel Doğuş Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Birimi okul dönemi çocukların ana ve ara öğünleri için sağlıklı seçeneklerin ne olduğunu belirleyerek bedensel ve psikolojik açıdan gelişimlerinin üst düzeyde olmasını sağlar. Sağlıklı beslenen ve günlük fiziksel aktivitesi yüksek olan çocuklar mutlu olur ve başarının en önemli anahtarı mutluluktur.