Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Araknoid Kistler
Araknoid kist beyin ve omurilik çevresinde bulunan araknoid zar olarak tanımlanan ince zarda oluşan kistlerdir. Bu yapı örümcek ağına benzediğinden, araknoid olarak adlandırılmıştır. Bu zarın olduğu her alanda araknoid kist gelişimi görülebilir. Zarın içindeki yapraklarda beyin omurilik sıvısı denilen bir sıvı bulunur. Zarın çift hale gelmesi ya da yırtılması halinde, içi beyin omurilik sıvısıyla dolar. Araknoid kist oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

Araknoid kistler çoğunlukla herhangi bir soruna neden olmazlar. Herhangi bir sebeple yapılan CT ya da MR gibi tetkiklerde tesadüfen belirlenirler. Ancak kist büyüme gösterirse, beyinde bulunduğu alana baskı yapar, beynin çalışmasını etkileyerek kişide inme benzeri sorunlara neden olabilir. Hastada baş ağrısına neden olabilir, nadiren sara nöbetleri geçirmesini sağlayabilir.

Özel Doğuş Hastanesi bu hastalığın teşhisi için gereken tüm tıbbı donanıma sahiptir. Teşhisin ardından Özel Doğuş Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Birimi hastalığın tedavisi için hastaya en uygun yöntemi belirler ve en doğru müdahalede bulunur.