Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Damar Hastalıkları
Damar hastalığı, vücudumuzdaki atardamarlarda daralma, tıkanma ya da balonlaşmaya neden olan bir hastalık grubudur. Tuttuğu damarlara göre 3 bölümde incelenir:

 

Koroner damar hastalığı: Kalbi besleyen "koroner" atardamarlar tutulur. Bu damarlardaki daralma ya da tıkanma kalp ağrısı (anjina) ya da kalp krizine (enfarktüs) neden olabilir.

Beyin damar hastalığı (Serebrovasküler hastalık): Beyin ve beyinciği besleyen "Şah Damarı" ve diğer atardamarlar tutulur. Bu damarlardaki daralma ya da tıkanma geçici ya da kalıcı beyin felcine (inme) neden olabilir.

Periferik damar hastalığı: Kalp ve beyin dışındaki, kol, bacak, barsak, karaciğer ve böbrek gibi diğer doku ve organları besleyen atardamarlar tutulur. En sık tutulan bölge bacak damarları olduğundan "Periferik damar hastalığı" genellikle bu bölgedeki damar tıkanıklıklarını ifade etmek için kullanılır. Bu damarlardaki daralma ya da tıkanma yürümekle bacak ağrısı (Klodikasyon) ya da bacakta yara ve kangrene neden olabilir.

Damar hastalığı genellikle 50 yaş üzeri bireylerde görülür. Yaş dışında en önemli risk faktörleri genetik yatkınlık, şeker hastalığı (diabet), sigara içme, kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği ve aşırı kilo (obesite) olarak sıralanabilir.

Özel Doğuş Hastanesi hastalığın tanı ve tedavisinde en etkili ekipmanlar ve tecrübeli sağlık ekibi ile yüksek başarı sağlar. Beyin damar hastalıklarında cerrahi müdahale gereken durumlarda beyin ve sinir cerrahisine yönlendirme yapılarak hastaların en hızlı şekilde tedavi edilmesi ve iyileşme döneminin rahat geçmesini sağlanır.