Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Hirsutismus (Aşırı Kıllanma)
Tüylenme (hirsutizm) kadınlarda aşırı miktarda erkeksi siyah kılların olmaması gereken yerlerde (bıyık, çene, göğüs, karın) büyümesidir. Üreme çağındaki kadınların ortalama %8’inde görülebilir. Aşırı tüylenmenin sebebi genellikle testosteron gibi erkeklik hormonlarının fazla üretimidir. Bazı hastaların kandaki hormon düzeyleri normal de çıkabilir. Belirtileri genellikle barizdir ve basit tetkiklerle kolayca tanı konabilir. Aşırı tüylenmenin tedavisi genellikle altta yatan nedene yöneliktir. Aşırı tüylenmeye karşı traş önerilmez ama ağda uygulanabilir.

 Kozmetik uygulamalar arasında en iyisi laser epilasyondur. Kılları artıran hormonlar (testosteron) kadınlarda ya yumurtalıktan ya da böbreküstü bezinden gelir. Eğer kıllanma hızlı oluşuyor ve ilerliyor ise nedenini araştırmak gerekir.

Aşırı tüylenme – hirsutizm tedavinde genellikle altta yatan nedene yönelik olarak işlem yapılır. Özel Doğuş Hastanesi Dermatoloji Birimi Doktorları, hastalığın sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi stratejisi belirlerler. Uygun hastalarda ilaç tedavisinin yanı sıra kozmetik tedavi (lazerli epilasyon gibi) uygulanır.