Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

AIDS
Türkçesi Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olan AİDS, HIV adındaki virüsün neden olduğu, kan yolu, cinsel ilişki, anneden bebeğe doğum sırasında veya emzirme yoluyla bulaşan bir hastalıktır. HIV virüsü, vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimizi yok eder. Böylece başka hastalıklara yakalanmamız çok kolaylaşır ve en basit bir soğuk algınlığına bile vücudumuz direnç gösteremez. Vücudunuzda, HIV virüsü olması, AIDS olduğunuz anlamına gelmez. Hem kadında hem erkekte görülen AIDS, her yaşta ortaya çıkabilir. Bu aşamada kişiye AIDS bulaşıp bulaşmadığı sadece yapılan kan testi ile anlaşılabilir.

Özel Doğuş Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları birimi doktorları HIV virüsü taşıyan birinin AIDS olmaması için gerekli tedavide kullanılacak ilaçları hastaya özel olarak belirler. Hastanın hayatının bundan sonraki döneminde hayat tarzını ve beslenme düzenini de değiştirmesi önemlidir.

Modern tıp AIDS’in tedavisi konusunda pek çok çalışmaya imza atsa da HIV virüsüne sahip bir hastanın AIDS olmasını engelleyici tedavi dışında, AIDS’e karşı bir çözüm bulunamamıştır. Özel Doğuş Hastanesi bu konuda bütün çalışmaları ve gelişmeleri takip ederek hastaların yaşam sürelerini uzatmayı hedeflemektedir.