Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Kadın Hastalıkları Muayenesi
Evli ya da bekar tüm kadınların ideali 6 ayda bir en azından yılda bir kadın doğum muayenesinin yapılması olası hastalıkların önlenmesi, erken tanısı ve tedavisinde çok önemlidir.

Gelişen ve değişen dünya ile beraber teknoloji hayatımızı yönlendirmekte ve değiştirmektedir. Teknoloji tıp biliminde yeni ufuklar açmış hastalıkların tanı ve tedavisinde oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat en yeni teknolojik cihazlar bile bir hastalığın tanısında anamnez(hastanın hastalığı ile ilgili öyküsü) ve muayene kadar değerli değildir.

Adet kanaması bitiminin ertesi günü jinekolojik muayene için en uygun zamandır.

Özel Doğuş Hastanesi’nde muayene esnasında doktorla beraber mutlaka başka bir sağlık personeli (ebe veya hemşire) yanınızda olacaktır. İsterseniz bir yakınınızda muayene esnasında yanınızda olabilir.

Muayene olmadan tuvalete gitmeli mesanenizi(idrar torbası) boşaltmalısınız.

Muayene kabininde çamaşırınızı çıkarıp size verilen temiz örtüyü üzerinize alarak jinekolojik masaya (çatal masa) yatıp bacaklarınızı jinekolojik masanın özel bacaklıklarına koymanız istenecektir. Bu aşamada sağlık personeli(ebe, hemşire veya doktorunuz)size yardımcı olacaktır.

Muayene esnasında doktorunuza soru sormaktan, şikayetinizi tekrarlamaktan çekinmeyin.

Jinekolojik muayene 3 aşamada yapılır.

1.Dış genital bölgenin muayenesi,

2.Spekulum ile vajina ve rahim ağzının değerlendirilmesi,

3.Bimanuel (elle) muayene.

Bekar, cinsel ilişkisi olmayan hastalara elle veya aletle(spekulum) muayene yapılmaz.

Hasta rahat olursa (hasta ıkınmamalı, kendini sıkmamalı, yatış şeklini değiştirmemeli, eliyle doktora müdahale etmemelidir) muayenenin hiçbir aşamasında ağrı olmaz.

Özel Doğuş Hastanesi Kadın Hastalıkları Birimi’nde kadın hastalıkları muayenesi deneyimli ve güvenilir doktorlar tarafından yapılır. Düzenli muayene ile pek çok hastalık erken teşhis ile kolaylıkla tedavi unutmayın. 6 ayda bir Özel Doğuş Hastanesi Kadın Hastalıkları Birimi’nden randevu almayı ihmal etmeyin.