Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Yüz Felçlerinin Tedavisi
Yüz felci göz kapağını kapayan kasların çalışmasına mani olur. Göz kapağı kapanamaz. Buna ilişkin olarak da gözde kuruma, batma ve yara oluşma riski artar. Bilhassa ileri yaştaki hastalarda o bölgedeki dokularda sarkma kapakta da sarkmaya neden olabilir.

 

Yüz felçleri ameliyatlara ilişkin olarak ortaya çıkabilir. Bilhassa kulak, burun, boğaz ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebilir. Nedeni bilinmeyen ‘idiopatik’ yüz felçleri de bulunmaktadır. Fakat bunlar genellikle kendi kendine geçer. Halk arasında Arabayla giderken üşüttü’, ‘Soğuğa maruz kaldı’ gibi nedenlere bağlanan yüz felçleri bu gruba girer. Fakat yüz felcinde kendi kendine düzelmesinden bahsedebilmek için iyileşmenin 6 ay içinde olması gerekir. Genelde 6 aydan uzun süren yüz felçlerinin kalıcı olduğu düşünülür.

 

YÜZ FELCİNDE İLK 6 AYDA TEDAVİYE YAKLAŞIM

Yüz felçlerinin büyük bir çoğunluğu geçicidir. Fakat gözün hasar görmemesine dikkat edilmeli, bu sürede hastalara yapay gözyaşlarıyla destek tedavisi yapılmalıdır. Tedaviye yaklaşımda yüz felci geçiren hastanın kaç yaşında olduğu da önemlidir. Örneğin 20 yaşındaki bir hastanın göz kapağındaki bağlar sağlam olur. Buna rağmen 70’li, 80’li yaşlardaki hastalarında göz kapaklarının bağları gevşektir. Bu sebeple yaşlı hastalarda yüz felcinden anında sonra alt kapakta da sarkma olur. Ama 20 yaşındaki birisi felç geçirdiğinde alt kapakta sarkma görülmez.

 

KALICI YÜZ FELÇLERİNDE TEDAVİ

Özel Doğuş Hastanesinde yüz felcine ilişkin tedaviler üçe şekilde olmaktadır. Bunlar kaştaki düşmeye, üst göz kapağına ve alt kapak ile yanağa yönelik tedavilerdir. Ağır kaş düşüklüğü varsa direkt cilt alarak kaş kaldırma yapılır. Kalıcı yüz felçlerinde sarkma olan alt kapak kuvvetlendirilmelidir. Alt kapaktaki sarkmayı düzeltmek için cerrahi tedavi yapılır. Üst göz kapağında uygulanan esas teknik altın ağırlık uygulamasıdır. Altın seçilmesinin sebebi az reaksiyon vermesidir. Belli bir ağırlıktaki altın plak kapağın içerisine takılır. Yüz felcinde gözü kapayan kas çalışmaz. Altın ağırlık tekniğinin mekanik tesiriyle gözün fonksiyonu yerine getirmesi sağlanır. Bir diğer tedavi opsiyonu ise göz kapağını yandan kısaltmaktır. Yüz sarkmalarına yönelik her kapağı yukarı doğru çekmek de mümkündür.

 

Özel Doğuş Hastanesinde yüz felci tedavisinde uygulanan müdahalede lokal anesteziyle cilt uyuşturulur. Cerrahi müdahale ile üst göz kapağının içerisine altın plak yerleştirilir. Yaklaşık 10 dakika süren kısa bir işlemdir. Kapak ameliyatlarında erken zamanlarda keşi yerinin mikrop kapmamasına özen gösterilmelidir. Operasyon sonrası hasta takibi düzenli olarak yapılarak hastanın sağlığına kavuşması sağlanır.