Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Kemik ve Eklemlerin-Çıkıkları ve Kırıkları
Dış veya içten etki eden kuvvetler sonucu kemikte meydana gelen ayrılmaya ya da kemiğin anatomik bütünlüğünün ve devamlılığının bozulmasına KIRIK denir.

 

Eğer etki eden kuvvet küçük ve kemiğin şoku absorbe edebilme derecesi yüksek ise bir çatlak (fissür) meydana gelebilir. Ya da daha büyük kuvvetlere maruz kalınırsa bir veya daha fazla kemikte kırık, kırığa komşu eklemlerde eşlik eden çıkıklar (kırıklı çıkık) gelişebilmektedir. Travmanın şiddeti ile orantılı olarak çevre dokularda da (bağlar, kaslar, tendonlar, damar sinir yapıları) yaralanmalar meydana gelir bu yüzden kırık değil KIRIK HASTALIĞI demek tanım olarak daha doğrudur

 

Hayatın değişik dönemlerinde kırık yeri ve nedenleri değişir. Yeni doğanda doğum travmaları, çocukta düşmeler, dövülme ve kazalar, orta yaşta trafik kazaları ve iş kazaları, yaşlılarda düşme, osteoporoz ve tümörler daha sık kırık nedeni olurlar. Yeni doğan döneminde en sık kırık klavikula (köprücük kemiği) kırığıdır. Çocukta dirsek çevresi kırıkları, önkol ve uyluk kırığı sıktır. Genç ve orta yaşlarda radius distali (colles- el bileği kırığı) ve tibia (kaval kemiği) sık kırılır. Yaşlılarda ise kalça kırıkları, omuz bölgesi ve el bileği kırıkları sıktır.

Özel Doğuş Hastanesi Ortopedi Birimi doktorlar kırık ve çıkıkların tedavisinde kırığın yeri ve hastanın fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak bir yöntem belirlerler. Hastanın iyileşme süreci boyunca düzenli takibi yapılır ve gerekirse Fizik Tedavi Ünitesi’ne yönlendirme sağlanır.