Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Laporoskopik Böbrek Ameliyatları(Böbrek Tümörü, Böbrek Kisti vs)

Laporoskopik Böbrek Ameliyatları(Böbrek Tümörü, Böbrek Kisti vs)
Bu operasyon daha çok 4 cm ya da daha küçük çaplı böbrek kistleri için, kistlerin yerleşim yerine göre uygulanan bir yöntemdir. Burada hedef kistlerin kontrol edilmesi, kanserli doku varsa bunların alınması ve kişinin sağlam böbreğinin bırakılmasıdır. Bu yöntemde açılan 3-4 delikten girilerek sadece kistin alınması ve sağlam böbreğin yerinde bırakılmasıyla konforlu bir ameliyat yapılır. Özellikle kanser takibi bakımından rahatlıkla uygulanan bir tekniktir. Fakat deneyim gerektiren bir uygulama olduğundan, kistlerin farklılık göstermesi nedeniyle de en zor cerrahiler arasındadır.

 

Laparoskopik parsiyel nefrektomi ile kistin olduğu bölge çıkarılınca meydana gelen doku boşluğu, yaralanan damarlar ve idrar kanallarının onarımı bu yöntemin avantajları sayesinde, kolayca aşılmaktadır. Kistik yapı çıkarılırken, çıkan kısmın dikişle onarımı sırasında böbrek atar damarında kanamanın olmaması için kapalı kalır. Bu süreçte böbrek kanla beslenemeyeceğinden, en fazla 15-20 dakikada işlem tamamlanmalıdır. Bu aşamada kist çıkarılarak, bölgede oluşan hasar tamir edilir. Bu nedenle Özel Doğuş Hastanesi’nde operasyon yapan deneyimli laparoskopik cerrah tarafından tapılmaktadır. Çünkü bu sürede kanlanan böbrek dokusunun tamiri zor edinilen bir deneyimdir.

Özel doğuş Hastanesi’nde laporoskopik böbrek ameliyatları böbrek kistlerinin alınması sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı ve ağrısız olmaktadır.