Loading...

Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Ağrılı ve Şiddetli Adet Kanamaları

07 Ağustos 2017

Kadınların genelinde adet döneminde hafif veya şiddetli ağrılar görülebilir. Bu adet dönemi ağrıları sebebi; kanamaların normal düzeyde olabilmesi için seyreden rahim kasılmalarından kaynaklıdır. Bu tip adet dönemi ağrıları gündelik yaşamı çok fazla etkilemez, ağrı kesici ilaç desteği ile giderilebilir. Fakat bazı kadınlarda adet dönemi ağrıları çok şiddetli gelişmektedir. Bu tip şiddetli adet dönemi ağrılar kadının gündelik yaşamını olumsuz yönde etkiler. Kadının fiziki güç gerektiren bir iş hayatı varsa şiddetli vücudun belli bir bölgesinde hissedilen şiddetli adet dönemi ağrılarından kaynaklı olarak iş göremeyebilir. Şiddetli derece hissedilen adet dönemi ağrılarının fiziki etkilerinin yanı sıra aşırı düzeyde seyreden ağrılardan kaynaklı olarak kadın ruhsal yönden de etkilenmektedir.

 

Sancılı adet görme tıp literatüründe dismenore olarak adlandırılmaktadır. Adet dönemi sancıları genellikle alt karın bölgesinde hissedilen; bel, sırt ve bacaklara yayılma ile seyreden şekilde gözlenmektedir. Adet dönemi ağrıları çoğunlukla adet görmeden bir gün önce başlamaktadır. Adetin ilk günü hissedilen ağrı, şiddetlidir. Adet dönemi ağrıları en çok 2 ila 3 gün hissedilmektedir.

 

Adet dönemi ağrısı hisseden kadınlarda yanı sıra mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık ya da aksine ishal gibi şikayetlere de rastlanmaktadır.

Adet dönemi sancısı (Dismenore) tedavisi

Primer dismenore tedavisinde ağrı kesici özellikte ilaçlar kullanılmaktadır. Adet görülmeden bir gün önce ilaca başlanması adet dönemi sancısı azaltmada daha etkili olacaktır.

Mide bulantısı ile birlikte görülen adet dönemi sancısı şikayetlerini azaltmak için prostaglandinlerin üretimlerini engelleyen Non steroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır.

Ağrı kesici kullanımına rağmen geçmeyen adet dönemi sancılarında yumurtlama (ovulasyon) baskılama özelliğine sahip olan doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.

Tüm bu ilaç tedavileri doktor tavsiyesi ile uygulanmaktadır. Adet dönemi sancısı bunlara rağmen devam ediyor veya ekonder dismenore varsa sebep olan hastalığı saptamak gereklidir. Sekonder (ikincil) dismenore tedavisi de adet dönemi sancısı görme nedenine göre planlanmalıdır.

Laparoskopi ile karın içi organlar izlenebilir ve bu esnada uygulanan bir takım cerrahi işlemlerle adet dönemi sancısı şikayetine sebebiyet veren nedenler engellenebilir.

Özel Doğuş Hastanesi Kadın Hastalıkları Birimi doktorları ağrılı ve şiddetli adet kanamalarının tedavisinde hastanın özellikleri ve ağrının şiddetine göre en etkin yolu belirleyerek uygular.