Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Alkol ve Madde Bağımlılığı

07 Ağustos 2017

Alkolü günümüzde stres atmak, duygu durumumuzu değiştirmek veya eğlenmek için kullanırız. Ergenler de ise merak, özenti ve kendini kanıtlama alkol kullanımında başta önemli nedenlerdir. Bu arada bir seyrek kullanımlar bir süre sonra sıklaşmaya ve ilerledikçe karşı konulmaz bir alkol tüketimine döner. Bu süreçte kişinin hayatı birçok yönden değişir.

Madde kullanımında da alkol kullanımında geçerli olan nedenler aşağı yukarı aynıdır: gevşeme isteği, arkadaş çevresi, stres atma, rahatlama, özenti gibi. Genelde bir kez denemeyle başlar.

İlk olarak böyle merak veya özentiyle başlar. Daha sonra ‘zevk’ için ara sıra kullanır ama kişiye göre hala bırakabileceğini düşünür. Giderek daha fazla vaktini madde ile geçirir. Artık sadece ‘zevk almak’ için değil üzüldüğü zamanlarda da maddeye başvurur. Bir süre sonra madde almadığı zaman ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini yok etmek için almaya devam eder. Bağımlı olduğunda da artık ‘zevk almak’ için değil ‘normal’ hissedebilmek için kullanır. Bağımlılık bu şekilde oluşur.

Özel Doğuş Hastanesi Psikoloji Birimi alkol ve Madde Bağımlılığı tedavisinde etkin psikoterapi teknikleri ve ilaçla tedavi sağlayarak, madde bağımlılığından kurtuluş imkanı sunar.