Hürriyet Mahallesi. 151/101 - AKHİSAR / MANİSA

Makaleler

07 Ağustos 2017

7/24 Acil ve Ambülans Hizmeti

Özel Doğuş Hastanesi kesintisiz acil servis ve günün her saati ambülans hizmeti ile hastaların tıbbi desteğe en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

24 Saatlik Ambulatuvar Kan Basıncı

Ambulatuvar kan basıncı değerlendirmesi hastalar normal günlük aktivitelerini sürdürürken ayarlanabilen aralıklarla gündüz ve gece kan basıncı ölçümü yapabilen taşınabilir elektronik bir cihazla ölçümdür. Kan basıncı ölçümü doktor önerisine göre hasta 24 saat veya uzun periyodlarda belli zaman aralıklarında cihazın ölçüm yapması ile gerçekleştirilir.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

24 Saatlik Ritim Holter

Holter; hastanın belirli bir zaman (ge­nellikle 24 saat) içerisindeki kalp ritmini kaydetmeye yarayan, taşınabilir elektrokar­diyografi (EKG) cihazıdır. Çoğunlukla kişi­nin normal günlük hayatı sırasında kalp rit­mini izlemek için kullanılır. Hekim genel­likle bu testi, hastada anormal kalp ritmin­den (aritmi) şüphelendiğinde yapmaktadır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Açık ve Kapalı Taş Ameliyatları (Üreterorenoskopi, Perkütan Böbrek Taşı Cerrahisi)

Açık böbrek taşı ameliyatı: Böbrek taşı hastalığı olan kişinin genel anestezi yöntemiyle uyutularak böbrek bölgesine yakın olan bölgede 10-20 santim kadar kesi oluşturulur. Vücutta oluşturulan kesinin içerisinden böbreğe ulaşılarak böbrekte olan taşların çıkarılması sağlanır. Böbreklerde bulunan taşların çıkarılmasından sonra kesi yapılan yerin dikimi sağlanır ve ameliyat tamamlanmış olur.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Adet Düzensizlikleri

Adet kanamasının normal periyodunun dışında olması (adetlerin beklenenden önce veya sonra gelmesi) , Adet kanamalarının beklenenden önce olması "polimenore", beklenilen ay döneminden sonra olması "oligomenore" olarak tarif edilmektedir

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Ağız ve Boğaz Bölgesindeki Problemlerin Tedavisi

Disfaji yutma güçlüğü, katı veya sıvı gıdaların yutulmasında yaşanan ciddi sorunların oluşması durumuna denir. Yutma güçlüğü durumunda bazen katı gıdaların bazen de sıvı gıdaların, bazen ikisinde yutulması sırasında ortaya çıkar.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Acil Servis

Özel Doğuş Hastanesi acil servisi, tecrübeli hekimleri ile 7 gün 24 saat ihtiyaç duyduğunuz her anda son teknoloji ekipmanlarıyla donatılmıştır. Acil servisimizin temel prensipleri hasta haklarına saygı, meslek etiği ve en etkili müdahalenin güvenilir ve tecrübeli isimler tarafından yapılmasıdır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Acil Müşahede Odası

Gerek resüsitasyon odası gerekse hasta muayene odalarında ilk muayene ve tedavilerin yapılmasının ardından kesin taburcu veya yatış kararı verilemeyen hastaların en fazla 12 saat süreyle bakım ve tedavisinin yapıldığı oda acil müşahede odasıdır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Acil Müdahale Odası

Müdahale odası hastaya ilk tıbbi veya ilk acil dokunuşları yapılacak olan odadır. Tıbbi müdahale odasında hasta olan kişiye bu odada küçük cerrahi yöntemler ile müdahale edilir.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Ağrılı ve Şiddetli Adet Kanamaları

Kadınların genelinde adet döneminde hafif veya şiddetli ağrılar görülebilir. Bu adet dönemi ağrıları sebebi; kanamaların normal düzeyde olabilmesi için seyreden rahim kasılmalarından kaynaklıdır. Bu tip adet dönemi ağrıları gündelik yaşamı çok fazla etkilemez, ağrı kesici ilaç desteği ile giderilebilir.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

AIDS

Türkçesi Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olan AİDS, HIV adındaki virüsün neden olduğu, kan yolu, cinsel ilişki, anneden bebeğe doğum sırasında veya emzirme yoluyla bulaşan bir hastalıktır. HIV virüsü, vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimizi yok eder. Böylece başka hastalıklara yakalanmamız çok kolaylaşır ve en basit bir soğuk algınlığına bile vücudumuz direnç gösteremez.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Aile Terapisi ve Danışmanlık

Aile danışmanlığı, Aile Yasası (Family Law Act) çerçevesinde verilen danışmanlık hizmetine denir. Aile danışmanı, ilişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olmaktadır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Akciğer Hastalıkları (Astım, Kronik Bronşit vb.) Tanı ve Tedavisi

Halk arasında sıklıkla her türlü nefes darlığını adlandırılmakta kullanılan astım, aslında solunum yollarının mikrop içermeyen iltihabi bir hastalığıdır. Astımlı hastaların solunum yolları normale göre daha duyarlıdır ve allerjenler, soğuk hava, sigara dumanı gibi uyaranlara karşı aşırı tepki verir.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Akciğer Kanseri Tanı ve Tedavisi

Akciğer kanserinde tedavi kararı için Özel Doğuş Hastanesi göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanlarının yer aldığı tümör kurulu görev alır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Akciğer Tüberkilozu

Akciğer tüberkülozu, mycobacterium tuberculosis adındaki bakterinin sebep olduğu bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu bakteri Koch basili olarak ta anılır. Vücuda solunum yolundan girdiğinden en fazla akciğerleri etkilemektedir. Ancak beyin, kemik, kalp ve akciğer zarı, böbrek gibi organları da etkisine alabilir. Sinsi bir rahatsızlık olduğundan, tipik bir belirtisi yoktur.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Akne

Sivilce (akne) tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özel Doğuş Hastanesi Dermatoloji Birimi doktorları aknenin psikolojik etkisi her hastada ayrı değerlendirerek, akne tedavisi buna göre düzenler.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Allerjik Hastalıklar ( ürtiker, kontakt dermatit, atopik dermatit)

Alerjik hastalıklarla uyumlu yakınmaları olan kişilerde örneğin zaman zaman burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı veya öksürük, nefes darlığı olması ya da deride kaşıntılarla kızarma ve kabarma tarif etmesi, beraberinde ailede benzer hastalığın olması, yakınmaların sık tekrarlıyor olması, mevsimlere göre değişmesi, diğer alerjik hastalıkların eşlik etmesi gibi öyküsünde tipik özelliklerin olması alerjik bir hastalığı düşündürür.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Alerjik Nedenli Burun Problemleri

Alerjiye sebep olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonucu görülen; burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı gibi şikâyetlere neden olan hastalık alerjik nezle olarak tanımlanmaktadır.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Alkol ve Madde Bağımlılığı

Alkolü günümüzde stres atmak, duygu durumumuzu değiştirmek veya eğlenmek için kullanırız. Ergenler de ise merak, özenti ve kendini kanıtlama alkol kullanımında başta önemli nedenlerdir. Bu arada bir seyrek kullanımlar bir süre sonra sıklaşmaya ve ilerledikçe karşı konulmaz bir alkol tüketimine döner. Bu süreçte kişinin hayatı birçok yönden değişir.

Devamını Oku
07 Ağustos 2017

Alt veya Üst Ekstremite Yumuşak Doku Travmaları

Yumuşak dokular: Ligament, tendon, kas, kıkırdak, fasiya, sinoviyum, artiküler kıkırdak, yağ dokusu, intervertebral disklerden oluşan bağ dokusunun farklı gruplarıdır.

Devamını Oku